Skip to content

Ruanda Hakkında Genel Bilgiler 2022

Ruanda Hakkında Genel Bilgiler 2022; Orta Afrika’da yer alan Ruanda ülkesinin resmi adı Ruanda Cumhuriyeti’dir. Denize herhangi bir kıyısı bulunmayan ülkenin komşuları arasında Uganda, Tanzanya, Burundi ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti yer almaktadır. Kivu Gölü ile de sınırı bulunan Ruanda’nın adı ise eski Ruanda dilinde yer alan ve büyümek, genişlemek anlamına gelen kwanda sözcüğünden gelmektedir.

Ruanda, 1890 yılından Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar uluslararası hukuk çerçevesinde Alman Doğu Afrikası’nın bir parçası konumunda yer almıştır.  Savaşın bitmesiyle de Ruanda’nın yer aldığı bölge tamamen Milletler Cemiyeti manda bölgesi olarak Belçika’ya bağlı hale getirilmiştir.

Ruanda’nın kurulmuş olduğu bölgede ilk olarak yerleşim kuran kişilerin Twalar olduğu düşünülmektedir. Günümüzde de Ruanda toplumu içerisinde bir azınlığı oluşturan Twalar’ın bu bölgeye ne zaman geldiği ise bilinmemektedir.

Derin bir tarihe sahip olan Ruanda Krallığı, 13’üncü yüzyıldan sonra Ruanda Cumhuriyeti’nin bulunduğu bölgede kurulmuştur. Krallığın ise o bölgede yaşam süren Tutsiler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Sonrasında ise bölgeye Hutu isimli etnik grup katılmıştır.

Farklı etnik grupların yaşam sürdüğü Ruanda’da, Hutular %85, Tutsiler %14 ve Twalar da %1 oranında bulunmaktadır. Bu etnik farklılık ülkede kültürel bir zenginliğin de ortaya çıkmasını mümkün kılıyor. Ancak ülkede farklı etnik grupların yer alması; bu ülkede sürekli bir şekilde iç çekişmelerin yaşanılmasına da neden olmaktadır.

Geçmişte yaşanan çatışmalar sonucunda ise Ruanda 1 Temmuz 1962 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiş ve Belçika sömürge yönetiminden tamamen ayrılmıştır. Ülkenin başkanı olarak ise Grégoire Kayibanda seçilmiştir. Günümüz koşullarında Ruanda, gelişmekte olan ülkeler arasında yer almayı da başarmış durumdadır.

Ruanda Gezilecek Turistik Yerleri

Ruanda Gezilecek Turistik Yerleri; Ruanda’nın başkenti Kigali’nin yanı sıra ülkenin diğer şehirlerinde de gezilecek yerler bulunmaktadır. Yakın zamanda turizm konusunda etkili olmak için çalışmalar yapan Ruanda, çok sayıda gezilecek yerlere de sahiptir.

Kigali;

Şehrin başkenti olan Kigali, gezilecek yer bakımından Ruanda’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olmaktadır. Kigali Genocide Memorial isimli anıt ise Ruanda soykırım kurbanlarını anma alanı olarak bilinen ve şehre gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği başlıca yerdir.

Bunun yanı sıra şehirde Kandt House Museum, Inema Arts Centre, Kigali City Tower, Rwanda Art Museum, Nyamirambo Women’s Centre, Ivuka Arts, Niyo Arts Gallery gibi turistik yerler de bulunmaktadır. Ayrıca halkı yakından gözlemlemek isteyenler için de Kimironko Market olarak adlandırılan Pazar yeri de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Nyanza;

Ruanda’nın görülmesi gereken şehirlerinden birisi de Nyanza’dır. King’s Palace Museum, Mwima Mausoleum ve National Art Gallery de şehrin görülmesi gereken turistik yerleri arasında yer almaktadır. Özellikle müze bakımından zengin olan bu şehirde tarihsel yolculuk yapmak isteyenler için Ruanda’nın başlıca rotalarından biridir.

Cyangugu;

Nkombo Island, Nyungwe Forest National Park ve Ile Giheya gibi turistik yerleri bulunan Cyangugu şehri, Ruanda’ya gelen turistlerin ziyaret edebileceği yerleşim bölgelerindendir. Özellikle de şehirdeki Nyungwe Forest National Park şempanzeleri ve asma köprüsü ile ünlüdür.

Ruhengeri;

Doğası ile ön planda yer alan Ruhengeri şehrinde, Volcanoes National Park, Karisoke Research Center, The Dian Fossey Gorilla Fund International, Umubano Tours görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Ayrıca Ruhengeri’de Afrika safarisi yapacak alanlar da bulunmaktadır.

Vizesi Ruanda
Ruanda Vizesi

Ruanda’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Brochette

Çoğunlukla keçi ya da tavuk etiyle yapılan brochette, şişe dizilerek yapılan Ruanda yemeklerinden birisidir. Balık etinin de tercih edildiği bu yöresel tat bir çeşit kebap türü olarak da ifade edilebilir.

Mandazi

Ruanda mutfağının en sevilen yemeklerinden biri olan mandazi, donutu andıran bir hamur işi türüdür. Kahve yanında atıştırmalık olarak tüketilen bu atıştırmalık lezzet, daha çok geleneksel kahvaltılıklarda tercih edilmektedir.

Ugazi

Nişastadan yapılan ugazi, Afrika ülkelerinin ortak lezzetlerinden birisi olmaktadır. Çoğunlukla her yemek yanında tüketilen bu yemek püre kıvamına yakındır.

Pili Pili

Ruanda yemek kültürünün en önemli lezzetlerinden birisi de pili pili olarak bilinmektedir. Özellikle et yemeklerinin yanında servis edilen pili pili, biberden yapılan acı bir sostur.

Şeker Kamışı

Ruanda’nın temel yöresel tatlarından birisi de şeker kamışıdır. Özellikle bölgenin çocukları tarafından çok sevilen şeker kamışı, özüne ulaşmak adına tüketilmektedir.

Yer Fıstığı Sosu

Ruanda halkı tarafından sıklıkla tüketilen yer fıstığı, yöre halkı tarafından sos olarak da tüketilmektedir. Taze yer fıstığından yapılan bu sos, ekmek üzerinin yanı sıra et, balık ve tavuk yemekleri yanında da servis edilmektedir.

Tilapia Balığı

Kivu Gölü’ne kıyısı bulunan Ruanda’da tilapia balığı da sıklıkla tüketilmektedir. Gölden çıkartılan bu balık, ızgarada veya yağda kızartma şeklinde yapılmaktadır. Yöresel lezzetlerin başında gelen bu yemek, en sevilen balık türlerinden de birisidir.

Chapati

Hint ekmeği çeşidi olan chapati, Ruanda halkı tarafından da çok fazla tüketilmektedir. Restoranlarda yemeklerin yanında servis edilen bu ekmek çeşidi, bazen içeceklerin yanında da atıştırmalık olarak yenilmektedir.

Matoke

Olgunlaşmayan yeşil muz ile yapılan matoke içerisinde patates de bulunmaktadır. Püre kıvamında olan bu yemek, Ruanda’da mutlaka tadılması gereken lezzetlerden de birisidir.

Samosa

Üçgen şeklinde olan bu hamur işi türü içerisinde sığır eti ve bol baharat bulunmaktadır. Atıştırmalık olarak tercih edilen samosa, Ruanda’nın yöresel lezzetlerinden birisidir.

Urwangwa

Ruanda’nın yöresel içkilerinden biri olan urwangwa, alkollü bir içecek türüdür. Muzdan yapılan bir şarap türü olan bu içecek, bölgeye özgü bir lezzettir.

Ruanda Ve Türkiye’deki Ruanda Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Kigali Büyükelçiliği adresi: KG 2 Ave, Kigali, Ruanda

Ruanda Konsolosluğu adres: Kumrular Caddesi Şehit Adem Yavuz Sokak No: 18/12, 06330, Çankaya, Ankara

Ruanda Fahri Konsolosluğu adresi: Ebululla Caddesi Meydan Sokak Mermerler Sitesi B Blok D:3 Etiler, İstanbul.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu