Skip to content

Rusya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Rusya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Kuzey Avrasya bölgesinde yer alan Rusya, resmi adıyla Rusya Federasyonu olarak bilinmektedir. Federal yarı başkanlık tipi cumhuriyet şekliyle yönetilmektedir. Norveç, Finlandiya, Letonya, Estonya, Litvanya, Polonya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşu konumda yer almaktadır.

Ohostsk Denizi’ne sınırı bulunan Rusya, dünyanın yüz ölçümü bakımından en geniş ülkesi konumundadır. Dünya yaşam alanının sekizde birini kaplayan ülkenin adı ise Doğu Slavları tarafından türetilmiştir.

Son derece geniş bir tarihe sahip olmasıyla bilinen Rusya’nın güney kesiminin geniş bozkırlarının göçebe kabilelerin vatanı olduğu öğrenilmiştir. Söz konusu bozkır uygarlıklarının kalıntılarına ise İpatovo, Arkaim, Pazırık ve Sintaşta bölgelerinde rastlanmıştır.

Kiev Knezliği, Moskova Knezliği, Rusya Çarlığı, Rusya İmparatorluğu ve Sovyetler Birliği olmak üzere temelde 5 farklı yönetime tanık olan Rusya, imparatorluk sürecinde Vladimir Lenin önderliğinde dünyanın ilk sosyalist devleti olarak tarihe geçmiştir.

25 Aralık 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla kurulan Rusya Federasyonu Cumhuriyeti’nin başına ise Boris Yeltsin gelmiştir. Bu nedenle de günümüz Rusya Federasyonu’nun kurucusu olarak Boris Yeltsin kabul edilmiştir.

Rusya Gezilecek Turistik Yerleri

Rusya’nın başkenti Moskova’nın yanı sıra ülkenin diğer şehirlerinde de görülmesi gereken çok fazla yer vardır. Rusya gezilecek yerler konusunda son derece iddialı bir konumda yer alan bir ülkedir. Zira Rusya her yıl çok sayıda turiste de ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle ülkede eğlence sektörünün son derece iddialı olduğu da bilinmektedir.

Moskova;

Ülkenin en fazla turist ağırlayan şehri Moskova’dır. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği şehir turistik yer açısından da son derece zengindir. Moskova Kremlini ve Kızıl Meydan ile ünlü olan şehirde, Aziz Vasil Katedrali de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra Lenin’in Mozolesi, Bolşoy Tiyatrosu, Gorki Parkı, Tretyakov Devlet Galerisi, Arbat ve Devlet Tarih Müzesi de şehrin turistik yerleri arasındadır.

St. Petersburg;

Rusya’nın en çok turist konuk eden şehirlerinden birisi de St. Petersburg’dur. Şehirde ise Ermitaj Müzesi özellikle turistlerin en çok dikkatini çeken kültür müzesi olarak bilinmektedir. Bunun haricinde ise Kışlık Saray, Petergof Sarayı, Tsarskoye Selo, Voskresenia Khristova Kilisesi, Petro ve Pavel Kalesi, Nevski Bulvarı, Saint Isaac Katedrali ve Rus Devlet Müzesi de şehrin turistik noktalarındandır.

Soçi;

Rusya’nın şehirlerinden biri olan Soçi’de, Bol’shoy Sochinskiy Del’finariy adlı lunapark özellikle de çocuklu ailelerin merak ettiği yerlerin başında gelmektedir. Daha çok doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Soçi şehrinde Mount Akhun, Agurskiye Vodopady, Sochinskiy Natsional’nyy Park, Tiso-Samshitovaya Roshcha, Orlinyye Skaly, Dacha Stalina, Sochi Discovery World Aquarium gibi turistik yerler de bulunmaktadır.

Volgograd;

Rusya’nın tarih kokan şehirlerinden birisi de Volgograd’dır. Özellikle anıtları ile ön plana çıkan şehirde Mamayev Kurganı ve Anavatan Çağırıyor turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır. Bunun yanı sıra tarihi yapılarıyla da dikkat çeken şehirde, Volgograd Panorama Museum, Pavlov’un Evi, Mel’nitsa Gergardta, Staraya Sarepta ve Ostrov Sarpinskiy gibi mutlaka görülmesi gereken yerler vardır.

Vizesi Rusya
Rusya Vizesi

Rusya’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Borç Çorbası

Rus mutfağının en temel lezzetlerinden biri olan borç çorbası, şifa amaçlı sık sık tüketilmektedir. Et veya tavuk suyuyla pişirilen çorbanın içerisinde kereviz, havuç, pancar gibi sebzeler bulunmaktadır. Kırmızı rengiyle iştah kabartan yöresel lezzet, Rusya’nın hemen her şehrinde rahatlıkla bulunabilir.

Shchi Çorbası

Rusya’nın yöresel lezzetleri arasında yer alan shchi çorbası, özellikle kış mevsiminde tercih edilmektedir. Lahana, ıspanak, kereveiz gibi sebzelerden yapılan çorbanın temel farkı ise pişirildikten sonra fırına atılmasıdır.

Zakuski Çar

Zakuski tabağı olarak da adlandırılan zakuski çar içerisinde hem sıcak hem de soğuk meze çeşitleri yer almaktadır. Ayrıca yanında kızarmış ekmekle servis edilen bu menü Rus mutfağında önemli bir yere sahiptir.

Pelmeni

Çok ince açılmış hamur içerisinde kıyma konularak yapılan bu yemek mantı haşlama yöntemi ile yapılmaktadır. Ketçap ve mayonez gibi soslarla servis edilen pelmeni, tercihe göre kıyma yerine çeşitli marmelatlarla da yapılarak pudra şekeri ile sunulabilmektedir.

Blini

Yapımı pankek ile çok benzeyen blini içerisinde süt, un ve yumurta vardır. Kahvaltı sofralarında özellikle tercih edilen blini içerisinde ayrıca kabarması için de maya kullanılmaktadır. Reçelle de tüketilen bu lezzet de Rus mutfağının yöresel yemekleri arasındadır.

Beef Stroganoff

Rus mutfağında ana yemekler arasında yer alan beef stroganoff, dana etinden yapılmaktadır. 12 saat boyunca beyaz şarapta bekletilerek yapılan bu yemeğin yapımında soğan, dömi sosu, nişasta ve dana kemikleri de yer almaktadır.

Piroşki

Hamur işi çeşidi olan piroşki, Rus mutfağının en doyurucu lezzetlerinden de birisidir. İçerisine kıyma konularak da servis edilen bu yemek, Türk mutfağındaki pişi ile de benzemektedir.

Havyar

Dişi mersinbalığının döllenmemiş yumurtasından yapılan havyar, Rus mutfağının başlıca lezzetlerinden birisidir. Çoğu zaman çavdar ekmeği ve şampanya ile birlikte tüketilmektedir.

Medovik Pasta

Rus mutfağının en temel lezzetlerinden birisi de medovik pastadır. Bal ve bolca krema ile yapılan bu pasta sekiz katlı olarak yapılmaktadır.

Sırniki

Hamur işi çeşitlerinden biri olan sırniki hamurunun içerisinde özel bir peynir bulunmaktadır. Özellikle de kahvaltıda tüketilen sırniki, doyurucu olmasıyla da turistlerin vazgeçilmezidir.

Rusya Ve Türkiye’deki Rusya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu adresi: Tomtom, İstiklal Caddesi No:219 D:225A, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Rusya Antalya Başkonsolosluğu adresi: Kılınçarslan, Park Sokak No: 30, 07100 Muratpaşa, Antalya

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu adresi: Ortahisar, Şehit Refik Cesur Caddesi No:6, 61030 Trabzon Merkez, Trabzon

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu adresi: İsmet Kaptan, Çankaya, Gazi Osman Paşa Bulvarı No:9, 35210 Konak, İzmir

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu