Skip to content

Slovenya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Slovenya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Orta Avrupa bölgesinin güneyinde yer alan ülkelerden biri olan Slovenya Cumhuriyeti, farklı ülkelerle komşudur. Kuzeyinde Avusturya, kuzeydoğusunda ise Hırvatistan ile komşu olan Slovenya, İtalya ve Macaristan gibi ülkelerle de yakın konumda bulunmaktadır.

Güneydoğu bölümünde Adriyatik Denizi bulunan Slovenya, Avrupa’nın tarihi bakımdan önemli ülkelerinden biridir. Slovenya’ya turistik geziye gitmek isteyen kişilerin merak ettiği farklı noktalar vardır. Ülkenin tarihi ve kuruluş bilgilerinin yanı sıra gezip görülecek yerler konusunda da araştırmalar yapılmaktadır. Slovenya, 1. Ve 2. Dünya Savaşı zamanlarında öne çıkan Avrupa ülkelerinden biridir.

Geçmiş dönemlerde Yugoslavya Cumhuriyeti’nin önemli parçaları arasında yer alan Slovenya, 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Parçalanan Yugoslavya Cumhuriyeti ülkelerinden Avrupa Birliği’ne katılan ilk ülke olan Slovenya, 2004 yılında AB’ye giriş yapmıştır.

Tarih öncesi dönemlerden beri farklı uygarlıkların hüküm sürdüğü Slovenya, stratejik açıdan önemli bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle tarihi bakımdan oldukça gelişmiş olan ülkede gezip görülebilecek birçok yer vardır. Ülkenin mimarisinde Barok ve Roma tarzının etkisi vardır.

Şehir ve kırsal mimari deki önemli detaylarıyla dikkat çeken ülkenin farklı şehirleri bulunmaktadır. 11 şehrin yanı sıra 210 belediyeye sahip olan ülkeye birçok turist gitmektedir. Slovenya’nın başkenti Lübliyana, ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinin başında gelmektedir.

Slovenya şehirleri arasında Maribor, Kranj, Bled, Ptuj, Koper, Piran, Novo Mesto, Celje ve Kamnik gibi yerler bulunmaktadır. Slovenya turu yapacak olan turistlerin gezip görebileceği farklı doğal ve tarihi güzellikler öne çıkmaktadır.

Slovenya Gezilecek Turistik Yerleri

Orta Avrupa’da gezi turu yapan turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Slovenya, birçok yönüyle ilgi çekici bir ülkedir. Yemyeşil doğası ve tarihi yapılarıyla huzurlu bir ülke olan Slovenya’da gezilecek yerlerin sayısı fazladır. Başkent, Lübliyana en gelişmiş şehir olması sebebiyle ülkenin turistik bakımından önde gelen illerinden biridir.

Slovenya gezisi yapacak olan turistler, ilk önce başkenti gezmektedir.  Önemli dağlara yakın konumda bulunan ülkede dağ aktiviteleri yapılır. Julian Alp ve Kamnik – Savinja Alplerinde dağ ve doğa yürüyüşleri yapılabilir. Çok sayıda mağara ve doğal alanın bulunduğu ülkeye gezi için geniş bir vakit ayrılması gerekir.

Lübliyana;

Yemyeşil bir doğanın üzerine kurulu olan başkent Lübliyana, ülkenin turistik açıdan en önemli kentidir. 2016 yılında Avrupa’nın en yeşil kenti olarak seçilen ve ödül alan ülke, tarihi eserleriyle de dikkat çekmektedir. Kültür ve tarih bakımından önemli bir şehir olan başkentte ulaşım alternatifleri de oldukça fazladır.

Ülkeye giden turistler, tarihi açından önemli bir yere sahip olan Ljubljana Kalesi ve Dragon Köprüsü gibi yapıları gezebilir. Gezilecek yerler arasında Tivoli Park, Preseren Square ve Ljubljana Katedrali de bulunur. Avrupa’nın en büyük kayan tesislerinden birine ev sahipliği yapan kentin aynı zamanda etkili bir kış turizmine de sahip olduğu bilinmektedir.

Maribor;

Doğu Avrupa mimarisi söz konusu olduğunda akla ilk gelen şehirlerden biri olan Maribor, Slovenya’nın büyük şehirleri arasında yer almaktadır. Önemli şehirlere yakın konumda bulunan Maribor, yeşil ve mavinin bir arada bulunduğu doğasıyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

Şehirde hem tarihi hem de doğal güzellik bakımından gezip görülebilecek birçok yer bulunmaktadır. Öğrenciler tarafından sık sık gezilen şehirde yaz aylarında önemli festivaller düzenlenmektedir. Tam anlamıyla yaz turizminin önemli bir noktası konumunda yer alan Maribor, her yıl çok sayıda turisti de ağırlamaktadır.

Kranj;

Slovenya ülkesinin nüfus bakımından en büyük üçüncü şehri olan Kranj, başkente 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Korka ve Sava isimli su kaynaklarının kesişim noktasında yer alan Kranj, endüstri ve sanayi bakımından gelişmiş bir ildir. Sanayi konusunda ilerlemiş olan bölgede spor faaliyetleri de oldukça gelişmiştir. Modern ve geniş spor alanlarıyla ünlü olan şehirde de gezilecek güzel alanlar bulunmaktadır. Slovenya turu yapan turistlere önerilen şehirlerden biridir.

Bled;

Sakin, huzurlu ve yeşil Avrupa kentlerini seven turistlerin uğrak noktalarından biri olan Bled, şehrin ismindeki gölün kenarında yer alıyor. Dünyanın önemli turistik şehirlerinden biri olan Bled, hem doğası hem de mimarisiyle ilgi çekmektedir. Slovenya’da turistik alanlar söz konusu olduğunda öne çıkan şehirde gezip görülebilecek birçok yer bulunmaktadır.

Ptuj;

Ülkenin tarihi bakımdan en eski şehirlerinden biri olan Ptuj’un nüfusu yaklaşık olarak 23 bindir. Çok eski dönemlerden beri farklı milletlerden insanların hüküm sürdüğü şehirde Orta Çağ dönemine ait birçok yapıya rastlamak mümkündür. Müze, manastır, kale ve kilise gibi tarihi yapıları gezmek isteyen kişiler için öne çıkan şehirlerden biridir.

Vizesi Slovenya
Slovenya Vizesi

Slovenya’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

İtalya’ya yakın bir konumda olan Slovenya, yemek kültürü bakımında da İtalyanlardan etkilenmiştir. Ülkenin yöresel lezzetlerinin yanı sıra Avusturya, Alman ve Türk mutfağına ait izler de bulunmaktadır. Struklji isimli mantıya benzer yemek, turistlerin ilgisini çeken lezzetler arasında yer almaktadır. Patates ve hamur ile birlikte yapılan Idrijskli zlikrofi isimli yemek de bölgenin yöresel lezzetlerinden biridir.

Keşkek türü lezzetlerin yanı sıra ceviz ve hamur kullanılan tatlılar da yöresel lezzetlerin başında yer almaktadır. Bürek ismi verilen ve Türk kültüründeki böreğe benzeyen pizza da Slovenya’nın farklı şehirlerinde tercih edilebilecek lezzetler arasındadır. Ülkenin önemli gıda ürünleri arasında haşhaş, elma, un, üzüm, et ve sebze çeşitleri bulunmaktadır.

Slovenya ve Türkiye’deki Slovenya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Türkiye Lübliyana Büyükelçiliği

Türkiye Lübliyana Büyükelçiliği adresi; Livarska Ulica, 4 1000, Ljublijana / Slovenya

Slovenya Ankara Büyükelçiliği

Slovenya Ankara Büyükelçiliği adresi; Kırlangıç Sok. No:36, 06700, Çankaya / Ankara

Slovenya İstanbul Başkonsolosluğu

Slovenya İstanbul Başkonsolosluğu adresi; Hacı Reşitpaşa Sok. Numara: 4, Burhaniye, Üsküdar / İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu