Skip to content

Somali Hakkında Genel Bilgiler 2022

Somali Hakkında Genel Bilgiler 2022; Doğu Afrika ülkelerinden biri olan Somali, son zamanlarda farklı sebeplerden dolayı sık sık gündeme gelmektedir. Ülkede yaşanan iç savaşın yanı sıra bölgedeki açık denizlerde yaşanan korsanlık olayları sebebiyle birçok sorun yaşanmaktadır. Somali, Afrika’nın en ünlü ülkelerinden biri olarak turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Her ne kadar ilgi çekici yanları bulunsa da güvenlik bakımından sıkıntılı bir ülke olan Somali’nin ilgi çekici bir tarihi bulunmaktadır. Uzun bir süre farklı kabilelerin egemenliği altında yaşayan Somali, 1969 yılında cumhuriyet yönetim biçimine geçmiştir.

Mohamed Siad Barre tarafından 1969 yılında kurulan Somali Demokratik Cumhuriyeti, 1991 yılında patlak veren iç savaşla birlikte sorunlar yaşamaya başlamıştır. Hükümetin düşmesinden sonra günümüzde geçici hükümet tarafından yönetilen ülkede savaşlar devam etmektedir.

Dünya genelindeki en tehlikeli ülkeler arasında gösterilen Somali’ye gitmek isteyen turistler için farklı alternatifler bulunmaktadır. Ulaşım ve barınma hizmetleri alanında fazla alternatifin bulunmadığı ülkede 18 adet bölge bulunmaktadır.

Somali’nin önemli şehirleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen yerlerin başında başkent Mogadişu bulunmaktadır. Ülkenin en gelişmiş şehri olan Mogadişu’da gezip görülebilecek farklı yerler vardır. Somali’nin diğer önemli şehirleri arasında Kismayo, Marka, Berbera ve Hergeisa bulunur.

Farklı kültürlere ev sahipliği yapan ülkede tarihi yapılara rastlamak mümkündür. Günümüzde yaşanan iç savaş dolayısıyla ülke genelinde tahribat yaşanmaktadır. Ülkeye gidecek olan turistler için farklı gezi önerileri bulunmaktadır.

Somali Gezilecek Turistik Yerleri

Somali Gezilecek Turistik Yerleri; Somali ülkesindeki halkın büyük bir bölümü Somalilerden oluşmaktadır. Farklı ülkelerin sömürge dönemlerinden kalma Avrupalılar da bulunsa da bu bölümün oranı düşüktür. Somalice ismi verilen dili konuşan yerel halkın büyük bir bölümü İslam dinine mensuptur.

1990’lı yıllardan itibaren ortaya çıkan iç savaşla birlikte ülke genelindeki suç oranlarının artmasıyla birlikte sorunlu bir ülke haline gelen Somali, az gelişmiş ve yoksul bir bölgede bulunmaktadır.

Ülkeye turistik veya farklı amaçlardan dolayı gidecek olan kişilerin salgın hastalıklara ve farklı suçlara karşı dikkatli olması gerekmektedir. Her ne kadar sorunlu bir ülke olsa da tarihi değeri ve farklı özelliklerinden dolayı gezip görülmek istenilen Somali’de farklı yapılar öne çıkmaktadır.

Mogadişu;

Geçmiş dönemlerden beri birbirinden farklı kültürlere ev sahipliği yapan ve ülkenin başkenti olarak en gelişmiş bölge olan Mogadişu, turistlerin uğrak noktalarından biridir. İç savaş geçiren ülkenin en güvenli bölgesi olarak öne çıkan Mogadişu’da hem tarihi hem de doğal alanlar bulunmaktadır.

Arba’a Rukun Cami ülkenin tarihi bakımdan en eski yapılarından biri olarak öne çıkmaktadır. Şehirde gezip görülebilecek yerler arasında Mogadişu Katedrali ve İslam Birliği Camisi bulunmaktadır. Mogadişu şehrine gelip alışveriş yapmak isteyen kişiler, bölgenin en önemli pazarlarından biri olan Bakaara Pazarı’nı tercih edebilir.

Ülkedeki turistik mekanlar genellikle başkent Mogadişu ve çevresinde bulunmaktadır. Güney bölümünde yer alan Lag Badana Ulusal Parkı, doğal özellikleriyle öne çıkar. Hem hayvan hem de bitki türü bakımından oldukça gelişmiş olan doğal alan turistlerin uğrak noktaları arasında yer alır. Mağara turizmini seven turistler için Laas Geel Mağarası dikkat çekmektedir. Fransız araştırmacı tarafından keşfedilen mağara günümüzde de birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Boorama;

Ülkenin turistik açıdan önemli kentlerinden biri olan Boorama’nın nüfusu yaklaşık olarak 200 bin kişidir. Ülkenin nüfus bakımından en büyük 2.kenti olan Boorama’da tarihi yapılar oldukça fazladır. Tarihi yapıların yanı sıra Afrika kıtasının doğal izlerinin de yer aldığı şehir genelindeki turlarda dikkatli bir şekilde hareket edilmesi gerekir.

Ülkenin önemli şehirleri arasında yer alan Boorama; aynı zamanda tarihi yapılar konusunda da iddialı bir konumda yer almaktadır. Elbette ki Somali’nin pek de gelişmemiş olması, gezilecek yerler konusunda çok sayıda alternatif seçenekler sunamamasına sebep olmuştur.

Merca;

Ülkenin ilginç şehirlerinden biri olan Merca, Somali’deki Aşağı Şabel bölgesinin kentleri arasında yer almaktadır. Mogadişu’ya yaklaşık olarak 110 kilometre uzaklıkta yer alan şehirde birçok plaj bulunmaktadır. Güvenli dönemlerde turistlerin akın ettiği plajlar ve yemyeşil sahil şeridiyle öne çıkan illerden biridir.

Deniz turizmini tercih eden turistler için Somali’deki Merca şehri birçok yönüyle öne çıkmaktadır. Bölgenin tarihi güzelliklerinin çok olması; turizm konusunda da iddialı olmasını mümkün hale getirmektedir. Özellikle deniz turizmi açısından Merca şehri Somali’nin en iddialı konumda yer alan şehirleri arasında yer almaktadır.

Vizesi Somali
Somali Vizesi

Somali’nin Mutfağı ve Yemek Kültürü

Somali’nin Mutfağı ve Yemek Kültürü; İklim ve yer şekilleri bakımından kurak bir bölgede yer alan Somali’de sebze türleri oldukça azdır. Çeşitli sebeplerden dolayı tarım faaliyetlerinin gelişmediği ülkede genel olarak et tüketimi yaygındır. Ülkenin dinine uygun olarak belirlenen farklı etlerin tüketildiği Somali’de lezzetli et yemeklerini tatmak mümkündür.

Et çeşitlerinin yanı sıra ıspanak, bezelye ve havuç gibi sebzeler de sık sık tüketilir. Somali mutfağı söz konusu olduğu zaman öne çıkan gıda ürünlerinden biri de pirinçtir. Birçok su kaynağına yakın konumda bulunan ve uzun sahil şeridiyle balıkçılığa elverişli olan Somali’de balık yemekleri de ünlüdür. Balıkların yanı sıra kabuklu deniz ürünleri de sık sık üretilmektedir.

Ülkenin yemek kültürünü yakından öğrenmek ve lezzetleri tatmak isteyen turistler için hem başkent Mogadişu’da hem de diğer şehirlerde çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Mogadişu’daki restoranlarda ülkenin en özel lezzetlerini tatmak mümkündür.

Somali ve Türkiye’deki Somali Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Türkiye Cumhuriyeti Mogadişu Büyükelçiliği

Türkiye Cumhuriyeti Mogadişu Büyükelçiliği adresi; Lido Plajı, Mogadişu, Somali

Somali Büyükelçiliği Ankara

Somali Büyükelçiliği Ankara adresi; Reşit Galip Cad. Numara: 100, Çankaya / Ankara

Somali Fahri Konsolosluğu İstanbul

Somali Fahri Konsolosluğu İstanbul adresi; Çobançeşme Mah. Kalender Sok. No:8, Bahçelievler / İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu