Skip to content

Suudi Arabistan Hakkında Genel Bilgiler 2022

Suudi Arabistan Hakkında Genel Bilgiler 2022; Resmi adı Suudi Arabistan Krallığıdır. Bu ismi 1932 yılında almıştır. Ülke hala krallıkla yönetilmektedir. Yıllarca bu yarım adada Araplar göçebe olarak yaşamışlardır.  Peygamberin Arabistan’da doğması ve İslam’ın bu topraklar üzerinden yayılması ile büyük önem kazanmıştır. Emevi ve Abbasilere uzun zaman ev sahipliği yapan ülke hilafet anlayışı hâkim olan bir yönetim şekli ile yönetilmiştir.

Osmanlı Devleti için oldukça özel olan Suudi Arabistan 1571 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından alınmıştır. Ülkede bulunan çok sayıda kutsal emanet bu dönemde İstanbul’a getirilmiştir. Birinci Dünya Savaşına kadar ülke Osmanlı toprağı olarak kaldı. Savaş zamanında bu kısımlarda oluşan boşluklar nedeni ile Abdülaziz bin Suud tarafından önemli bir konumda olan Hasa/Ahsa ele geçirildi. Daha sonra hızla genişlemeye devam etti ve ülkenin başına Hicaz Kralı geçirildi.

Ülke petrol bakımından çok zengin olmasına rağmen bu kaynaktan faydalanılması oldukça uzun sürmüştür. İlk kuyuların açılması İkinci dünya Savaşı sonrasında gerçekleşmiştir. İslam dünyası sıfır noktası olan Kâbe ve peygamberin mezarı gibi çok sayıda kutsal mekân bu ülkede yer almaktadır. Suudi Arabistan son zamanlarda yoğun yatırımların yapıldığı bir ülke olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Suudi Arabistan Gezilecek Yerler

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dır. En önemli şehirler kesinlikle Mekke ve Medine’dir. Riyad, Cidde, Taif, Ed Damman diğer önemli şehirlerden bazılarıdır.  Suudi Arabistan özellikle inanç turizmi noktasında dünyanın en iddialı ülkeleri arasında yer almaktadır.

Kâbe

Yapımı MÖ 800’lü yıllara dayanan Kâbe Mekke’de bulunmaktadır. Müslümanların kutsal mekânı olan Kâbe mutlaka ziyaret edilmesi gereken özel noktalardandır.

Kuba Mescidi

İslamiyet’in ilk mescidi olan Kuba Mescidi Medine’de Müslümanların peygamberi şehre ilk defa giriş yaparken karşılamış oldukları yerde bulunmaktadır. Müslümanların namaz kılmak ve dua etmek için ziyaret ettiği noktalardan biridir.

Mescidi Nebevi

Medine şehrinde bulunan mescittir. İslam âleminin ve tüm yaratılmışların peygamberi olan Hz. Muhammed’in mezarının bulunduğu yerdir. Hz. Ebu Bekir’in de mezarı buradadır. Bu mescit Mekke’den Medine’ye Hicret zamanında yapılmıştır.

Mescidi Haram

Mekke şehrinde bulunan mescit 638 yılından beri hizmet vermektedir. Yine Müslümanların en çok ziyaret ettiği noktalardan biridir.

Masmak Kalesi

Riyad’da buluna kale 19 yy’da şehrin savunması için yapılmıştır. Kale günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Müze içinde ise kraliyet ailesine ait olan özel eşyalar sergilenmektedir.

Murabba Sarayı

Murabba Sarayı Riyad’da bulunmaktadır. Kral Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. 1945 yılında yapımı tamamlanmıştır. Saray içinde bulunan ve 1940 yılında yapılmış olan bir asansör bulunmaktadır. Bu asansör ülkede bulunan ilk asansördür.

Uhud Dağı

1077 metre yüksekliği bulunan Uhud Dağı, Medine’de bulunmaktadır. 625 yılında yapılmış olan Uhud savaşı bu alanda gerçekleştiği için Müslümanlar bakımından oldukça önemli olan ve ziyaret edilen yerlerden biridir.

Al Balad

Kızıl Denizin kenarında Cide’de bulunan Al Bala şehri farklı kültürel yapısı ve harika mimarisi ile oldukça dikkat çeken yerlerden birdir. Mercan taşlardan inşa edilmiş olan yapıları göz kamaştırıcıdır. Al Balad UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer almaktadır. 

Riyad Ulusal Müzesi

Riyad’da bulunan müzede ülkeye ait olan eserler, belgeler, antikalar ve Arap kültürünü yansıtan pek çok eser bulunmaktadır.

Okaz Çarşısı

Taif şehrinde bulunan Okaz Çarşısı’nda mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Çok eski dönemlerde şairlerin yazdıkları sözleri sattıkları bu çarşıda günümüzde özel hediyelik eşyaların satışı yapılmaktadır.

Medine Müzesi

İslam dünyasına ait olan çok özel eserlerin sergilendiği müzedir. Medine’de bulunmaktadır.

Vizesi Suudi Arabistan
Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan Mutfağı ve Yemek Kültürü

Nejdi Kabsa

Bu yemek ülkenin milli yemeklerinden biridir. Kajulu ve fıstıklı özel bir pirinçten yapılmış olan pilav üzerine iyi kızartılmış tavuk veya kırmızı etlerinin konulduğu bir yemektir.

Masoob

Tatlı çeşitlerinden biridir. Ancak alışılmışın biraz daha dışında yoğunluğu olan ve içinde meyve parçaları bulunan yulaf lapası vari bir tatlıdır. Özellikle kahvaltılarda tüketilir ve içinde bol miktarda muz ve kuruyemiş bulunur.

Muttabak

Arabistan’ın en ünlü sokak lezzetlerinden biridir. Oldukça lezzetli ve doyurucu bir börek çeşidi olmasına rağmen atıştırmalık olarak tüketilmektedir.

Aseedah

Un, yoğurt, et suyu ile yapılan bir çeşit kahvaltılıktır. Görünüşü ve kıvamı helvaya benzemektedir. Ancak tadı ile bambaşka bir lezzet olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Sayadia

Sayadia bir balık yemeğidir. Harika kızartılmış ve kılçıklarından arındırılmış balık ve altında özel bir pirinç ile yapılmış olan bakıl suyuna pirinç pilavı bulunmaktadır.

Brost

Brost, kızarmış çıtır çıtır tavuk parçalarıdır. Fas food tarzında bir yemek istediğinizde butlardan yapılmış bu çıtır çıtır tavukları da deneyebilirsiniz.

Saleeg

Arap dünyasında pilav pek yemeğin eşlikçisidir. Saleeg yemeği de yine lezzetli bir pilav üzerinde deve, kırmızı et veya tavuk servisi ile tüketilmektedir.

Gursan

Et ve sebzeler ile yapılan güveç vari bir yemektir. Yine pilav ile servis edilmektedir.

Hamees

Türk yemeklerine oldukça benzemektedir. Soğanlı et yahnisine benzemektedir. 

Maklube

Arap yemeklerinin en özel olanlarındandır. Yine bir çeşit pilav türüdür. Ancak en üstte et, sonra pilav, sonra kızartılmış patates, havuç ve tekrar pilav şeklinde katmanlardan oluşmaktadır.

Shawarma

Lavaş ekmek arasında tüketilen bir çeşit dönerdir. Tavuk ve kırmızı et seçenekleri bulunmaktadır.

Tabule

Kısır vari bir salata çeşididir. Bulgur daha az sebze yoğunlukta oldukça lezzetli bir çeşittir.

Suudi Arabistan’da ve Türkiye’deki Suudi Arabistan Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Cidde Başkonsolosluğu

Cidde Baş Konsolosluğu adresi; P.O. BOX: 70 Medinah Road, Kilo 6 Al- Arafat Street Al- Hamra Jeddah 21411 Suudi Arabistan

Türkiye Başkonsolosluğu

Türkiye Başkonsolosluğu adresi; Konaklar Mahallesi, Çamlık Caddesi, Akasyalı Sokak, Numara 6, 34330 Beşiktaş / İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu