Vizesi Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan Vizesi Ortadoğu ve Arap yarımadasının en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yer alan Suudi Arabistan’a seyahat etmek için Suudi Arabistan vizesi almak gerekmektedir. Bu ülkeye seyahat edecek bordo pasaport (umuma mahsus), yeşil pasaport (hususi), gri pasaport (hizmet) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almak zorundadırlar. Kırmızı ya da siyah pasaport (diplomatik) sahibi Türk vatandaşları ise bazı durumlarda 90 güne kadar olan seyahat edebilirken bazı durumlarda ise Suudi Arabistan vize uygulamasına tabii tutulmaktadır.

Suudi Arabistan vizesi başvuruları, bu ülkenin vize işlemlerine bakan İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğu ve Ankara Suudi Arabistan Büyükelçiliği yürütülmektedir. Suudi Arabistan’a seyahat edecek kişiler vize başvurularını konsolosluk ve büyükelçilik tarafından görevlendirilmiş başvuru merkezlerine, akredite edilmiş seyahat turizm acentelerine ve vize ofislerine yapmaktadır. Bu başvuru merkezleri aracılığıyla Suudi Arabistan vize başvurusu yapabilir, başvuru takibi yapabilir, vize sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Suudi Arabistan vize başvurularında bölge ayrımı bulunmamaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin 81 ilinden yapılan vize başvurularını Suudi Arabistan Konsolosluğu kabul etmektedir. Türkiye’nin herhangi şehrinden vize başvurularınızı Long Vize danışmanlık ofisine ileterek yapabilirsiniz.

Suudi Arabistan Vizesi Nereden Alınır?

Suudi Arabistan seyahati için gerekli olan vize başvurusu, Suudi Arabistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Suudi Arabistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği doğrudan başvuru kabul etmeyip aracı başvuru merkezleri vasıtasıyla vize başvurularını kabul etmektedir.

Suudi Arabistan başvuru türleri diğer ülkelere kıyasla daha kısıtlıdır. Suudi Arabistan vize türleri üç kategoriden oluşmaktadır. Bunlar: hac vizesi, umre vizesi ve ticari vizedir. Bu vize türleri içerisinde en çok başvuru alanı din turizmi sebebiyle hac ve umre vizesi başvuru türleridir. Bunların haricinde Suudi Arabistan ticari vizesi başvuruları resmi davetiye usulü ile yapılmaktadır.

suudi arabistan vizesi 1

Suudi Arabistan hac vizesi için başvuru işlemlerine en az 1 ay öncesinden başlanmalıdır. Müslüman vatandaşlar tarafından oldukça yoğun ilgi gören hac vizesi, bazı durumlarda uzun yıllar beklemeye sebep olmaktadır. Dini ibadet için gerekli olan hac ve umre vizesi başvurularını özellikle yoğunluğun daha az dönemlerde yapılması yararlı olacaktır. Hac mevsimi dışında yapılacak dini ziyaretler için Suudi Arabistan umre vizesi alma zorunluluğu vardır. Umre vizesi başvurularında 30 günlük vize verilmektedir. Umre vizesi aldıktan sonra Suudi Arabistan’da Kabe ziyareti, Müslümanlığın getirdiği dini görevleri yerine getirebilirsiniz. Hac ve umre vizesi başvurularında 45 yaş altındaki kadınlar, vizelerini eşleri ya da babaları referansı ile alabilirler.

Suudi Arabistan vizesi başvuru yapan kişilerin pasaport görüntüleri Suudi Arabistan’a iletilir ve daha sonrasında vize işlemleri yapılır. Başvuru yapıldıktan sonra 3 ile 5 gün arasında vize başvurusu sonuçlanmaktadır. Suudi Arabistan vizesi başvuru evrakları ve belgeleri, randevu ve başvuru işlemleri ile ilgili bilgi almak için Long Vize’den destek alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan, seyahatlerini gerçekleştirebilmeniz için gerekli olan Suudi Arabistan vize işlemlerine başvuru yapmak isteyen vize başvuru sahipleri yetkili vize başvuru merkezi olmamasından ötürü Suudi Arabistan Konsolosluğu’ndan vize işlemlerinin ilk adımı olarak vize randevusu alması gerekmektedir. Randevu oluşturulduktan sonra konsolosluğun istemiş olduğu Suudi Arabistan vize evrak ve belgeleri hazırlanarak randevu gününde konsolosluğa takdim edilir ve böylece vize başvurusu gerçekleştirilir. Firmamız Long Vize Başvuru Ve Randevu İşlemleri Merkezini Arayıp Suudi Arabistan Konsolosluğu’ndan vize başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vize işlemleri ile ilgili diğer detaylar için Long Vize Turizm ile irtibat kurabilirsiniz.

Suudi Arabistan Vizesine Konsolosluktan Mı Başvuru Yapılır?

Suudi Arabistan vizesine başvuru yapacak olan vize başvuru sahipleri Suudi Arabistan Ülkesinin bir başvuru merkezi olmadığı için Suudi Arabistan vize başvurusunu konsolosluktan gerçekleştirmesi gerekmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu randevu prosedürü ile çalıştığı için vize işlemlerinin ilk adımı olarak randevu alınması gerekmektedir. Suudi Arabistan vize randevunuzu aldıktan sonra gerekli evrakların tamamlanması ile vize başvurusu yapılır. Randevu gününde de hazırlanan Suudi Arabistan vize evrakları ve belgeleri elçiliğe sunulur. Evrak ve belgelerin eksik sunulması durumunda Suudi Arabistan vize başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz. Suudi Arabistan vizesi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Firmamız Long Vize Turizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Suudi Arabistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Suudi Arabistan vize işlemleri yetkili vize başvuru merkezi olmamasından ötürü konsolosluk üzerinden gerçekleştirilmekte olup, vize başvurusu, randevu sistemi üzerine kuruludur. Suudi Arabistan vize işlemlerinizin ilk adımı için vize randevunuzun alınması gerekmektedir. Randevu gününe kadar evraklarınızın güncel olarak hazırlanma işlemi ile bir sonraki adımlara devam edilir. Randevu günü tamamlanmış olan evraklar ile bir başvuru dosyası hazırlanır ve konsolosluğa sunularak başvuru sonucu beklenmeye başlanır. Peki Suudi Arabistan vizesi kaç günde çıkar? Bütün bu işlemler ile başvurunun sonuçlanması ortalama 7 ile 15 gün kadar sürmektedir. Firmamız Long Vize Başvuru Ve Randevu İşlemleri Merkezi ile vize başvurunuzu sorunsuz gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Suudi Arabistan Vize Başvurusu İçin Randevu Almak Gerekir Mi?

Suudi Arabistan vize başvurusu Suudi Arabistan Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilmektedir. Suudi Arabistan Büyükelçiliği ise vize işlemleriyle hiçbir şekilde ilgilenmemektedir. Büyükelçilik Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili diplomasi konulardan sorumludur. Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvuruları sırasında yoğunluk yaşanmaması ve evrak takibinin kolay yapılması adına vize başvurularında randevu sistemiyle çalışmaktadır. Suudi Arabistan vize randevusu yine konsolosluk üzerinden alınarak vize başvuru işlemleri gerçekleştirilir. Suudi Arabistan vize randevunuzu almak ve vize başvurunuzu gerçekleştirmek için firmamız Long Vize Başvuru Ve Randevu İşlemleri Merkezi sizlere profesyonel bir hizmet sunmaktadır. Sizlerde bu ayrıcalıklı hizmetten faydalanabilmek için Long Vize Turizm ile iletişime geçebilirsiniz.

Suudi Arabistan Vizesi İle Hangi Ülkelere Seyahat Edilebilir?

Suudi Arabistan, ülkemizde seyahat planı yapan vatandaşlarımız için seyahat öncesinde vize talep eden ülkelerden birisidir. Seyahat öncesinde Suudi Arabistan vize işlemlerini yapmanız zorunlu bir prosedürdür. Suudi Arabistan vizesi başvuru işlemlerinizi gerçekleştirerek alacağınız vize ile Suudi Arabistan seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Alacağınız vize sadece Suudi Arabistan seyahatinizde kullanılabilmektedir. Bu vize ile Suudi Arabistan’a giriş yapabilir ancak buradan başka bir ülkeye geçiş yapamazsınız. Çünkü her ülkenin vize başvurusu ayrıdır. Firmamız Long Vize Turizm ile Suudi Arabistan vize başvurusu başta olmak üzere bütün ülkelerin vize başvurusunu eksiksiz ve hatasız gerçekleştirebilirsiniz.

Bizi Değerlendirin

0 / 5

Your page rank:

Soru sorun

Scroll to Top
%d blogcu bunu beğendi: