Skip to content

Tayland Hakkında Genel Bilgiler 2022

Tayland Hakkında Genel Bilgiler 2022; Resmi adı Tayland Krallığı olan Tayland Hindiçin yarımadasının ortasında yer alan Güneydoğu Asya ülkesidir. Eski adı Siyam olan Tayland bu isme 1939 yılında kavuşmuştur. Tayland’ın yaklaşık 67 milyon nüfusu onu dünyanın en kalabalık 20. ülkesi haline getirmiştir. Bangkok ülkenin başkenti olmakla beraber nüfusu en fazla olan şehridir. Tayland’ın resmi dili Tayca’dır.

Parlamenter Monarşi ile yönetilen Tayland 2016 yılından beri tahtta olan Çakri Hanedanı mensubu olan Kral Maha Vajiralongkom yönetimindedir. Kral devlet başkanlığı ve aynı zamanda silahlı kuvvetler başkanı unvanını da taşımaktadır. Tayland tarihi itibariyle de dikkat çekici olan bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülke tarihi söz konusu olduğunda önemli savaşların da bu coğrafyada yaşanıldığı gerçeği bir kez daha karşımıza çıkıyor.

1932 yılına kadar mutlakıyetle yönetilen Tayland 1932 yılındaki kansız ihtilalden sonra mutlak monarşiden, parlamenter monarşiye geçmiştir. Monarşi değişikliği yanında ülkenin Siyam olan ismi Tayland olarak değiştirilmiştir. Anayasal monarşiyle birlikte kralın yetkisi ve görevi anayasanın verdiği destekle kısıtlanmıştır.

2. Dünya savaşında Japon İmparatorluğu işgali altında kalan Tayland bu dönemde Mihver Devletlerine katılmıştır. 1942 yılında müttefik devletlere savaş ilan ederek büyük kayıplar vermiştir.

Avrupalıların sömürgeleştiremedikleri tek Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Uzak doğu cennetidir. Büyük ölçüde tarımdan gelir elde eden Tayland zengin maden kaynaklarının yanında turizmden de gelir elde etmektedir. Bu sayede yakın zamanda etkili bir gelişim göstermeyi başaran Tayland, pek çok ürün konusunda da önemli bir tedarikçi ülke konumunda yer alıyor.

Tayland’ın Gezilecek Turistik Yerleri

Tayland’ın Gezilecek Turistik Yerleri; Tayland hem Pasifik, hem de Hint Okyanusu’na kıyısı olmasından dolayı dünyanın en güzel plajlarına ev sahipliği yapar. Bu durum ise doğal olarak ülkeyi turizm konusunda önemli bir potansiyel olmak noktasında etkili bir konumda yükseltiyor.

Bangkok Gezi Rehberi

Bangkok deyince ilk akla gelen hareketli gece hayatı ve aşırı sıcaklıktır. Şehrin enerjik ve hareketli olmasının getirdiği bir dezavantaj kirli ve kaotik oluşudur. Bangkok modern bir kent olduğu kadar; Tayland kültürünü de başarılı bir şekilde yansıtan bir şehir olarak da karşımıza çıkıyor.

Bangkok, Tayland’ın başkenti olmasının yanı sıra en büyük şehridir. Halk dilinde Melekler Şehri ya da Doğu’nun Venedik’i olarak geçen Bangkok’ta tropik iklimle birlikte gökdelenler oldukça fazladır. Gökdelenlerin fazlalığı ile Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından en sıcak büyük şehir unvanı almasına neden olmuştur.

Bangkok’un renkli hayatını görmek istiyorsanız China Town’dan başlamalısınız. Alışveriş için gidilecek en ideal yer Pratunam’dır. Eğer gitmişken canlı gece hayatını da bir göreyim derseniz Silom’u öneririz. Ailecek gidilip alışveriş yapılacak yer arıyorsanız Siam tam size göre. Riverside sevgilinizle geçireceğiniz en romantik anlarınıza eşlik edecektir.

Chiang Mai Gezi Rehberi

Tayland’ın en kalabalık şehirlerinden olan Chiang Mai, Chao Praya Nehri’nin kolu olan Ping Nehri üzerinde konumlanmıştır. Tapınakları ile ünlü şehir birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapar. Yerel pazarları, müzeleri, tapınakları ve şelaleleri ile gelen turisti içine çeker.

Wat Phra That Doi Suthep tapınağı eskiye yolculuk yapmak isteyenler için. Chiang Mai Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu ailecek gidilecek yerler arasında yer alır. Night Bazaar, Tribal  Museum, Chiang Mai Ulusal Müzesi, Dünya Böcekleri  ve Doğal Harikalar Müzesi’ni de gidilecek yerler listesine alabilirsiniz. 

Hua Hin Gezi Rehberi

Aile ve çift tatilleri için ideal Hua Hin, huzur verici sahil şeridi, ılık ve temiz havasıyla size tam bir tatil havası verecektir. Öyle ki bölge balayı için tercih edilen yerlerin başında gelir.

Vizesi Tayland
Tayland Vizesi

Tayland Mutfağı ve Yemek Kültürü

Dünyanın en meşhur dördüncü mutfağı olan Tayland mutfağı, gezinizin belki de en keyifli anlarını geçireceğiniz anları içinde barındıracak. 

Tom Yam Kung:

Karides çorbasının acılı hali. Misket limonu, kişniş ve deniz mahsullerinin aromatik tadını bu çorbaya katarken acıyı da ihmal etmemişler. Bu tadıyla bizim damak tadımıza yakışan bir lezzet haline gelmiş.

Pad Thai

Susuz erişteyi dana eti, domuz ya da karidesle harmanlanan yemek, sebzelerin hızlı sotelenmesiyle tadını belirgin almanızı sağlıyor. Acının ve yumurtanın kullanıldığı bu yemek favori yemekler arasında yer alıyor.

Yam Neua Yang

Yam neua yang aslında bir salata. Yemek olarak da geçen salatanın zenginliği, bol yeşilliğin içinde barındığı ızgara etlerin kullanılması! Aynı zamanda bol ekşiyi de ihmal etmemişler.

Khao Phad Kung:

Öncesinde karides sotelenmesi, ardından baharat ve pirinçle karışımından ortaya çıkan yemek, soya sosuyla tatlandırılıyor.

Kai Phad Met Mamuang:

Tavuğun, kaju fıstığı ve kurutulmuş biberle müthiş uyumu. Bol sarımsak kullanılarak, limon ilavesiyle bir salatayı da andırıyor aynı zamanda.

Tom Kha Kai:

Tavuk eti, hindistancevizi sütü, havlıcan ve baharatların karışımıyla enfes bir çorba daha! Bu çorbayla, acı, tatlı, ekşi ve tuzu bir arada alarak bir tat şöleni yaşıyorsunuz.

Khao Khai Chiao

Baharatlı bir omlet türü olarak, kahvaltılarda en çok tüketilenler arasında yer alır.

Tayland Dondurması

Ülkemizde de yavaş yavaş görmeye başladığımız anında taze meyvelerden hazırlanan tava dondurması. Tayland’a geldiğinizde bu müthiş tadı tatmış olacaksınız.

Mango Yapışkan Pirinç

Bu tatlıyı hazırlamadan önce mangoların soğutulmuş olması gerekmektedir. Daha sonra mangolar kesildikten sonra pirinç buğulama yapılır. Daha sonra ise bu karışım Hindistan cevizi sütüne ilave edilir. Harika bir lezzettir. Tayland’a gittiğinizce mutlaka bu tatlıyı denemeden gelmeyin.

Tayland ve Türkiye’deki Tayland Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Bangkok Konsolosluk

Bangkok konsolosluk şubesi hafta için her gün 9:30-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Büyükelçilik ve konsolosluk Tayland resmi tatillerinde kapalı tutulmaktadır.

Bangkok Konsolosluk Adresi: 61-1, Soi Chat San- Sutthisan Road, Huay Kwang, 10310 Bangkok.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu