Skip to content

Türkmenistan Hakkında Genel Bilgiler 2022

Türkmenistan Hakkında Genel Bilgiler 2022; Orta Asya’da bulunan Türkmenistan Cumhuriyeti tarihine bakıldığı zaman yeni bir ülke olmaktadır. Türkmenistan Cumhuriyeti 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması ile bağımsızlığını kazanmıştır. Ülkenin resmi para birimi Manat olmaktadır. Başkent olan Aşkabat ülkenin en büyük şehirlerinden biri olmaktadır. Özbekistan ile komşuluğu bulunan Türkmenistan Cumhuriyeti’nin güncek başkanı Kurbankulu Berdi Muhammedov olmaktadır.

Son ölçümlere göre nüfusu ise yaklaşık olarak altı milyon olan Türkmenistan Orta Asya bölgesinin en değerli ülkelerinden biri olmaktadır. Ülkede konuşulan resmi dil Türkmence olmaktadır. Ulusal bayrağı yeşil renkli olan Türkmenistan Cumhuriyeti’nde bayrağın ana simgesi hilal olmaktadır. Ülkenin en büyük geçim kaynağı ise büyük şehirlerde üretilen ve ihraç edilen pamuk olmaktadır.

Pamuğun dışında ülkede fazlaca sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkmenistan cumhuriyeti toplam 5 bölgeden oluşur. Türkmenistan Cumhuriyeti’nde bulunan bölgeler Marı, Daşoğuz, Balkan, Lebap ve Ahal olmaktadır. Güney bölgesi komşuları ise İran ve Afganistan olan Türkmenistan Cumhuriyeti birçok tarihi alana sahip olmaktadır. Nüfusu yaklaşık olarak 6 milyon olan Türkmenistan Cumhuriyeti’nde ülke nüfusunun büyük bir bölümü başkent Aşkabat’ta yaşamaktadır.

Aşkabat Türkmenistan için oldukça özel bir yere sahiptir. Aşkabat bölgesi kültürel olarak tüm Türkmenistan Cumhuriyeti’nin simgesi olacak değerli bir şehir olmaktadır. Sovyetler Birliği’nden ayrılarak kurulan Türkmenistan Cumhuriyeti’nde oldukça farklı etnik kökenlere sahip insanlar yaşamaktadır. Ülkede bulunan nüfusun büyük bir kısmı şehirlerde yaşamaktadır. Aşkabat el işçiliği açısından çok değerli ürünlere sahip olan özel bir şehir olmaktadır.

Türkmenistan Gezilecek Turistik Yerleri

Türkmenistan birçok etnik kökenin bulunduğu özel bir şehir olmaktadır. Bununla birlikte ülke birçok özel müzeye ve doğal harikalara sahiptir. Bu gibi nedenler ile birlikte Orta Asya’da bulunan Türkmenistan Cumhuriyeti oldukça fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. Sizin de ziyaretlerinizde görebileceğiniz birçok turistik yer olmaktadır. Başkent Aşkabat turistler için oldukça özel bir şehir olmaktadır.

Türkmenistan geniş bozkırların ülkesi olarak karşımıza çıkar. Ülkede doğal hayatın da bozulmadığını ifade etmek mümkün olur. Yine Türkmenistan son zamanlardaki etkili yatırımları sayesinde modern şehirlerin de baş gösterdiği bir ülke konumunda yer alır. Bu durum Türkmenistan’ın son zamanlarda turistler tarafından sıklıkla tercih edilmesini de mümkün hale getirmektedir.

Cehennem Kapısı;

Türkmenistan’a giden her turistin mutlak olarak görmesi gereken oldukça değerli bir yer olmaktadır. Kara Kum Çölü üzerinde bulunan bu eşsiz güzellik yaklaşık olarak 50 yıldır aktif olan bir kraterden oluşmaktadır.  Cehennem Kapısı ülkede bulunan doğal gaz rezervleri üzerinde bulunan aktif bir doğal güzellik olmaktadır.

Nisa;

Nisa, Türkmenistan Cumhuriyeti’nde bulunan tarihi güzelliklerin başında gelmektedir. Nisa yaklaşık olarak Milattan Önce yapıldığı düşünülen özel bir alan olmaktadır. Bununla birlikte Nisa, UNESCO tarafından Miraslar Listesi’ne alınmış özel bir yapı olmaktadır. Tarihe canlı olarak tanıklık edebileceğiniz Nisa önemli kazıların ve çalışmaların yapıldığı bir antik kent olmaktadır. Başkent Aşkabat’ın güneyinde bulunan Nisa’ya kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bağımsızlık Anıtı;

Türkmenistan Cumhuriyeti için simge haline gelen en önemli değerlerin başında Bağımsızlık Anıtı gelmektedir.  Bağımsızlık Anıtı ülkenin önde gelen mimarı değerlerinden biri olmaktadır. Bununla birlikte Bağımsızlık Anıtı tasarlanırken kültürel kıyafetlerden ve geleneksel aksesuarlardan esinlenerek ortaya eşsiz bir görünüm çıkartılmıştır. Bağımsızlık Anıtı, Türkmenistan Cumhuriyeti’nin kurulması ile birlikte yaptırılmış ülkenin en değerli varlıklarından biri olmaktadır.

Türkmen Halı Müzesi;

Halı, Türkmenistan halkı için oldukça değerli bir üründür. Türkmenistan Cumhuriyeti başkenti olan Aşkabat’ta halı desenleri ve tasarımları kültürel ve geleneksel olarak yapılmakta ve değer verilmektedir.  Dünyaca meşhur Türkmenistan halılarının merkezi olan Aşkabat’ta aynı zamanda görülmeye değer önemli bir halı müzesi bulunmaktadır. Türkmen Halı Müzesi görülmeye değer ve tarihi dokular bulunduran önemli bir müzedir.

Vizesi Türkmenistan
Türkmenistan Vizesi

Türkmenistan’ın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Türkmenistan çok uluslu bir ülke olmasının sonuçları olarak çok geniş bir yemek kültürüne sahip olmaktadır. Orta Asya bölgesinde bulunan Türkmenistan Cumhuriyeti turistik olarak gezilmek istendiği zaman harika yemekler ile karşılaşabileceğiniz özel bir ülke olmaktadır.

Badamjan Gatlamasy;

Badamjan Türkmenistan’a özel bir yemektir. Kat kat olarak yapılan yemek her katında farklı bir lezzet bulundurmaktadır. Patlıcan, domates ile yapılan yemek aslında mücver ile benzer tatlar göstermektedir. Türkmenistan’a gidip Badamjan Gatlamasy yemek isterseniz kolaylıkla ulaşabilir ve tadabilirsiniz. Bununla birlikte yerken üstüne kaşar rendelenmesini isteyebilir ve daha hoş bir lezzet ile karşılaşabilirsiniz.

Fıtçi;

Fıtçi, Türkmenistan halkı için önemli bir geleneksel yemek olmaktadır. Hamurun içine yapılan iç ile birlikte pişen Fıtçi oldukça hoş tadı ile birlikte günün her saatinde yenilebilecek özel bir yemek olmaktadır. En çok tercih edilen iç malzemesi ise kıyma veya diğer et ürünleri olmaktadır.

Shurpa;

Shurpa, Türkmenistan kültüründe önemli bir yeri olan geleneksel bir çorba olmaktadır. İçinde bulunan malzemeler ile birlikte oldukça sağlıklı olan Shurpa geleneksel bir yemek olması ile birlikte özel günlerde mutlaka yapılan ve tüketilen bir çorba olmaktadır. Çorbanın içinde genel olarak koyun eti, havuç ve patates bulunmaktadır. Türkmenistan ziyaretinizin herhangi bir durağında rahatlıkla Shurpa deneyebilir ve siz de eşsiz tadını görebilirsiniz.

Shashlyk;

Türkmenistan için önemli yeri olan kuzu etinden kuşbaşı elde edilmesi ile yapılan bir yemek olmaktadır. Kuzu etinin şişlere geçilmesi ve ateş üzerinde kızartılması ile yapılan yemek oldukça lezzetli olmaktadır.

Türkmenistan Ve Türkiye’deki Türkmenistan Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Türkmenistan Büyükelçiliği Ankara;

Türkmenistan Büyükelçiliği Ankara adresi: Kazım Özalp, Koza Sk. No:28, 06700 Çankaya/Ankara

Türkmenistan Başkonsolosluğu İstanbul;

Türkmenistan Başkonsolosluğu İstanbul adresi: Gazi Evrenos Cad. Baharistan Sok. №13, Yeşilköy

Aşkabat Büyükelçiliği

Aşkabat Büyükelçiliği adresi: Göroglu 9, 744000, Aşkabat-Türkmenistan 

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu