Skip to content

Vietnam Hakkında Genel Bilgiler 2022

Vietnam Hakkında Genel Bilgiler 2022; Vietnam’ın resmi adı Vietnam Sosyalist Cumhuriyetidir. Güneydoğu Asya’da; Çinhindi Yarımadası’nın doğusunda yer almaktadır. Vietnam tarihi süreç içerisine birbirinden farklı savaşların yaşanıldığı bir ülke konumundadır. Özellikle ikinci dünya savaşı sonrasında ABD bu ülkeyle savaşmış, bu savaş sonrasında ülkede büyük felaketler de yaşanılmıştır. Vietnam tarihi köken itibariyle köklü bir devlet olarak da tanımlanmaktadır.

Uzun, dar bir kara parçası üzerinde yer alan Vietnam’ın komşuları ise Çin, Kamboçya, Laos’dur. Güneyinde ve doğusunda yer alan Güney Çin Denizine kıyısı vardır. 1955’te Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki ayrı cumhuriyete bölünmüş olan Vietnam’ın 1976’da Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti olarak birleşmiştir. 1975’te ki anayasanın değişmesi ile 1992 de yeni anayasaları kabul edilmiştir. Komünist partinin idari anlayışı ise tekrar ülkenin politika anlayışında yerini almıştır.

Vietnam dağlık bir ülke olarak bilinmektedir. Song-Koi ve Mekong deltaları önemli düzlükleridir. Geri kalan toprakların büyük bölümünü ise ormanlık, dağlık bölge kaplamaktadır. Ülkenin başta gelen ürünleri; pirinç, manyok, koca darı, mısır, kahve, çay, kauçuk ve el işleridir.

Vietnam da eğitim; 12 yaşına kadar parasız ve zorunludur. Kuzey Vietnam ile Güney Vietnam 1976’da tek ülke olarak birleşmiş, ancak yıllarca süren savaş ve bombardıman sonucu büyük bir yıkıma uğrayan ülke günümüzde de etkilerini halen göstermektedir.

Vietnam’ın tarihi arkeologlara göre 2500 yıl öncesine dayanmaktadır. Milattan önce 1. yüzyıldan 10. yüzyıla kadar Çinin himayesinde kalmışlardır. 939 yılında özgürlüğünü kazanan Vietnam’ın 968 yılında resmi olarak kendi resmi benliklerini ilan etmişlerdir.

Vietnam’da Gezilecek Yerler

Vietnam’da Gezilecek Yerler; Çinhindi Yarımadasında bulunan Vietnam’ın geçmişinde yaşadığı çeşitli savaşlar ve tahripler olsa da tarihi dokusunu günümüzde halen devam ettirmeyi başarmışlardır. Vietnam son zamanlarda turizm alanına yaptığı yatırımlar sayesinde ziyaretçi sayısını etkili bir düzeyde arttırmayı da başarmıştır.

Hanoi

Hanoi, Vietnam’ın başkentidir. Ho Chi Minh kentinden sonra en büyük kent olan Hanoi, uzun yıllar Fransa sömürüsünün altında kaldıktan sonra 1976 da başkent olmuştur. Şehrin tarihi yapısı göze çarparken en çok öne vurulan yapıtları ise Co Loa Kalesi ve Konfüçyüs’e adanmış Edebiyat Tapınağıdır.

Ho Chi Minh

Vietnam’ın en kalabalık şehri unvanını taşıyan bu şehir ülkenin en büyük kentidir. Büyük olmasından ötürü gelişmişlik de bir o kadar fazladır. Şehrin en çok sinema, tiyatro, botanik bahçeleri, kültür parkı ve kıyıları turistleri kendine çekmektedir.

Da Nang

Şehir de en çok marketçilik anlayışı öne çıkmaktadır. Danang Night Market, Con Market, Bac My An Market, Son Tra Night Market gibi marketlerine uğrayabilirsiniz. Ayrıca plajlar ve kutsal dini yerlerini de gezerek Vietnam’ın tarihi dokusu hakkında fikir edinebilirsiniz.

Nha Trang

Şehrin kutsal yerleri dikkat çekmekte ve gezilip görülmesi gerekmektedir. Po Nagar Cham Kuleleri, Kuzey Kulesi, Alexandre Yersin Müzesi ve Long Son Pagoda gibi birçok gezilmesi gereken yeri vardır.

Hai Phong

Şehir gerek mabetleri gerek de coğrafi yerleri ile turistlerin uğrak mekanı olmaktadır. Du Hang Pagoda, Pelican Cave, Hai Phong City Opera House, Do Son Beach, Hoa Cuong Cave gibi birçok yeri ile şehir turistleri kendisine çekmektedir.

Vizesi Vietnam
Vietnam Vizesi

Vietnam Mutfağı ve Yemek Kültürü

Bun Cha

İçinde erişte bulunan et suyu, tapyoka unu ve pirincin bir araya gelmesi ile oluşan bu yiyecek yiyenleri büyülemektedir. Farklı bir lezzet olarak karşınıza çıkacak olan bu yiyeceği ilk kez deneyenler için güzel bir deneyim olacaktır.

Cha Ca

Vietnam’ın en iyi yemeklerinden birisi olarak gösterilen bu yiyecek yiyenleri adeta büyülüyor. Vietnam’a gider gitmez denemeniz gereken bu lezzet sayesinde farklı bir deneyimi tadacaksınız.

Com Tam

Vietnam’ın meşhur sokak yemekçilerinde sıklıkla görebileceğiniz bu lezzet; haşlanmış pirinç, kızarmış yumurta, ızgara dana ve domuz üçlüsünden oluşmaktadır. İçiresinde ki etten yana sıkıntı olacak diyorsanız içine konmamasını da söyleyebilirsiniz.

Kokonat Suyu

Kokonat, Vietnam’ın simgesi haline gelmiştir. Turistlerin mutlaka tatmak isteyeceği türden olan bu meyve tadanları tarafından güzel bir deneyim olduğunu duyacaksınız.

Pho

Vietnam’ın ulusal yemeği olan bu yiyecek; tavuk veya kırmızı etin birbirinden taze otlar ile birlikte pişirilmesinden ortaya çıkmaktadır. Bir çeşit noodle çorbası olarak da tarif edilebilir ve tattığınız zaman mutlaka beğeneceksiniz.

Sinhto

Vietnam’ın nemli havasından bunalan kişilere önerilecek en güzel içecektir. Ezilmiş buzların arasına tatlı süt, kokonat sütü ve taze meyveler atılarak elde edilen bu içecek sizleri sıcak havada biraz olsun ferahlatacaktır.

Che

Vietnam da tatlı denince akla ilk gelen bu tatlı türü kolay hazırlanabilir yapısı ile sizleri kendine çekmektedir. Turistlerin ve yerel halkın sıklıkla tükettiği bu hazır şeker bazlı atıştırmalıklar ile sizler de tadına bakabilirsiniz.

Goi Cuon

Spring Roll’un Vietnam versiyonu sayılabilir. İnce pirinç yufkaları arasındaki yeşillik ve damak zevkine göre eklenen karides, yengeç ve domuz eti ile birlikte yenen bu yiyecek ile tadanlar tarafından oldukça beğenilmektedir.

Banh Xue

Vietnam krebi olarak bilinen ve kentin en çok sevilen yiyecekleri arasına giren bu yiyeceği her köşe başında bulabilirsiniz. Küçük ücretler ödeyerek alacağınız bu yiyecek hem ekonomik olarak hem de lezzet olarak sizlere iyi gelecektir.

Hoa Qua Dam

Vietnam’da muhteşem meyvelerden oluşmuş ve leziz tabaklar da bol bol göreceğiniz yiyecekler arasındadır.

Vietnam Ve Türkiye’deki Vietnam Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Hanoi Büyükelçiliği

Hanoi Büyükelçiliği Adresi: Ly Thuong Kiet Str. 44B, Hanoi Merkez Ofis Binası 14. Kat, Hanoi/Vietnam

Vietnam Büyükelçiliği

Vietnam Büyükelçiliği Adresi: 414. Sok. No:14 Birlik Mah. Çankaya Ankara

Vietnam Konsolosluğu

Vietnam Konsolosluğu Adresi: Şehit Adem Yavuz Sokak, Kumrular Caddesi No:18 Daire:12

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu