Skip to content

Yeni Zelanda Hakkında Genel Bilgiler 2022

Yeni Zelanda Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünyanın güney yarımküresinde yer alan Yeni Zelanda bir ada ülkesidir. En büyük iki adası kuzey ve güney adaları ve bunlardan başka daha pek çok küçük adacıklardan oluşan bir ülkedir. Ilıman bir iklime sahiptir. Dünyanın güneyinde yer aldığı için alışkın olduğumuz mevsim normalleri burada farklı aylarda gerçekleşir. Örneğin ocak şubat aylarında yaz mevsimi, temmuz ağustos aylarında ise kış mevsimi yaşanmaktadır.

Bilinen ilk yerleşim bundan bin sene önce Maoriler tarafından yapılmıştır. Maoriler bu ülkeye aotearoa adını vermişlerdir. Bu kelime ise kendi dillerinde uzun beyaz bulutların ülkesi anlamına gelmektedir. Yerleşik halkının ardından ülkeyi keşfe gelen Avrupalarılar olmuştur.  Halloandalı kaşifler bu ülkeye ziyarete gelerek Zeeland yani deniz ülkesi ismini vermişlerdir. Koloni yaşam tarzı ve sömürge dönemi geçtikten sonra bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Ardından günümüze kadar Yeni Zelanda ismini almıştır.

Yeni Zelanda nüfusu fazla kalabalık bir ülke değildir. Burada yaşayan halk kendilerine kivi ismini vermektedir. Zelanda topraklarında var olan ve uçamayan bir kuş türü olarak bilinen kivi, halkın yaşam tarzını ve sadeliğini anlatmaktadır. İleri düzeyde demokrasi ve yaşam refahı bu ülkede söz konusudur. Ayrıca tüm dünyada bilinen ve fazlasıyla rağbet görmüş olan yüzüklerin efendisi filmleri bu ülke topraklarında çekilmiştir. Bu sebeple de tüm dünya tarafından ilgi duyulan bir yer haline gelmiştir.

Yeni Zelanda Gezilecek Turistik Yerleri

Bilindiği üzere Yeni Zelanda pek çok adacıktan oluşur. Kuzey ve Güney adaları en büyük adalarıdır. Yerleşim bu iki adada daha yoğundur. Başkenti Wellington da bu adalarda yer alır. Ayrıca çok sayıda küçük adacık da gezilmesi gereken mükemmel doğa yapısına sahip yerlerdir. Stewart, Chatham ve Subantartik adaları bu adalar arasında ilk sıralarda yer alır. Ülkede alternatifi bol gezilecek yerlerin bulunuyor olması; Yeni Zelanda’yı önemli bir turizm merkezi yapmaktadır.

Christchurch

Yeni Zelanda ülkesinin en popüler şehirlerinden biri olan bu şehir çok sayıda müze ve ulusal parkları ile meşhur bir yerdir. En çok ziyaret edilen noktalarından biri ise Arthur’un Geçidi olmaktadır. Mükemmel bir manzara ile karşılaşılan bu geçit çok sayıda turiste ev sahipliği etmektedir. Özellikle bu bölge doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülemektedir.

Kaikoura

Ülkenin denize kıyısı en fazla olan şehirleri arasında bu şehir yer alıyor. Mükemmel manzarasının yanı sıra ülkede var olan hayvan çeşitliliğini de bu şehirde gözlemlemek mümkün. Özellikle deniz canlıları fazlasıyla ilgi görüyor. Bu şehirde düzenlenen turlar ile balina ve yunus gibi balıkların geçitlerine şahit olabilirsiniz. Böylece zihninizde unutmayacağınız harika anıları burada biriktirebilirsiniz!

Nelson

Ülkrnin uzun ve geniş yürüyüş yollarının en çok bulunduğu şehirlerden biridir. Diğer şehirlere göre daha küçüktür ancak daha çok tercih edilir. Ulusal parkları, yürüyüş yolları, bisiklet veya kano gibi etkinliklerin düzenlenebildiği platformları ile fazlasıyla talep görmektedir. Özellikle pratik bir şekilde şehir turu yapabileceğiniz Nelson, ziyaretçilerine huzurlu bir tatil fırsatı da sunmaktadır.

Punakaiki

Ülkenin en çok ziyaret edilme sebeplerinden biri farklı ve hayranlık uyandıran doğasıdır. Bu unsurun en iyi gözlemlenebildiği şehirlerden biri ise Punakaiki şehridir. Fiyortları, yamaçları ve kayalıkları deniz ile birleştiğinde mükemmel bir manzara oluşturmaktadır. Böylece doğal güzellikler bakımından bu güzel şehir, ziyaretçilerini büyülemektedir.

Vizesi Yeni Zelanda
Yeni Zelanda Vizesi

Yeni Zelanda’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Dünya üzerinde yer alan en farklı ve güzel doğa unsurlarına sahip bu ülkede yemek kültürü de coğrafi özelliklerine göre şekillenmektedir. Havuç, zencefil ve patates gibi sebzelerle hazırlanan balkabağı çorbası ise ilk sırada yer alıyor.

Hangi

Soğan ve sebze ağırlıklı bir yemek olan hangi, yerleşik halkın geleneksel yemeklerinden biridir.

Kina

Bu kelime aslında deniz kestanesi anlamına geliyor. Ülkede bu canlının içinden çıkan küçük et oldukça fazla yemek çeşidinin içerisinde yer alıyor.

Manuka Balı

Dünyanın genelinde oldukça duyulmuş ve talep gören bir bal türüdür. Bu ülkede yerleşik hayat süren insanlar tarafından üretimi sağlanır. Şifa kaynağı olarak bilinir ve fazlasıyla tüketilir.

Paella

Ülkenin deniz kültürünü en çok yansıtan yemekleri arasında yer alır. Farklı pek çok deniz canlısı bu yemekte pişirilmektedir. Bunlar arasında kabuklu deniz canlıları kalamar gibi türler bulunmaktadır.

Pavlova

Bir çeşit tatlı türüdür. Bolca krema ve mevsim meyveleri ile hazırlanmak ve pek çok sofranın en son lezzeti olarak sunulmaktadır.

Jaffas

Ülkenin en çok sevilen atıştırmalıklarından biridir. Draje çikolata kaplı bir çeşit şeker türüdür. Tüm ülkede fazlasıyla sevilip tüketilen bir atıştırmalıktır. Hatta yılın bazı dönemlerinde pek çok şehrinde bu atıştırmalık için festivaller düzenlendiğini görmek mümkündür.

Kumara

Ülkenin en çok tüketilen sebzeleri arasında ilk sırada yer alır. Tatlı bir tadı olan patates türlerinden biridir. Pek çok ana yemekte kullanıldığı gibi çorbalarda da kullanıldığı görülmektedir.

Scones

Yeni Zelanda ülkesinde tüketilen tatlıların arasında ilk sırada yer alır. Mevsim meyveleriyle hazırlanılan bir çeşit kurabiyedir. Ülkede yer alan pek çok pastanede ve sokak satıcısında temin etmek mümkün olmaktadır.

Şaraplar

Yeni Zelanda alkollü içki tüketiminin en rahat olduğu ülkelerden biridir. Ülkenin pek çok çeşitte içkisi bulunmaktadır. İlk sırada ise şarap türlerini görmek mümkün oluyor. En çok tüketilen şararp türleri arasında ise Chardonnay, Cabernet Sauvignon ve Merlot şarapları yer alıyor.

Yeni Zelanda Ve Türkiye’deki Yeni Zelanda Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri 

Wellington Konsolosluğu

Wellington Konsolosluğunun adresi:  Murphy caddesi 15-17, 12 sokak, Thomdon kenti, Wellington, Yeni Zelanda.

Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği

Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliğinin adresi: Kızkulesi sokak, numara 11, Gazi Osman Paşa mahallesi, Çankaya, Ankara.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu