Skip to content

Yunanistan Hakkında Genel Bilgiler 2022

Yunanistan Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünya kültür ve mirası açısından oldukça zengin bir tarihe sahip olan Yunanistan, çok eski tarihlerden beri varlığı sürdürmektedir. Felsefe ve bilim alanlarında geçmişi başarılarla dolu olan bu ülke Avrupa kıtasında bulunmakta ve Avrupa Birliği ülkelerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

Resmi kayıtlarda ismi Helenik Demokrasisi olarak geçen bu ülkenin nüfusu son sayımla birlikte kayıtlara 11 milyon kişi olarak geçmiştir. Çok miktarda adadan oluşan bu ülke deniz ve yaz turizmi için oldukça elverişli imkanlar sunmaktadır.

Kökleri Antik Yunan’a dayanan modern Yunanistan, 1822 yılında bağımsızlığını elde etti ve 3 Mayıs 1830 tarihinde resmen bir devlet olarak tanındı. Kurulduğu yıllarda başkenti Mora yarımadasındaki Egina kasabası iken günümüzde başkenti Atina olarak belirlenmiştir. Türkiye, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan gibi ülkelere sınırı bulunan Yunanistan’ın oldukça uzun bir kıyı şeridi bulunmaktadır.

Yüzölçümünün büyük bir bölümü dağlık bölgeden oluşan bu ülke ekonomik gelirinin büyük bir bölümünü turizmden sağlamaktadır. Resmi dili Yunanca olan bu ülkenin para birimi de avro olarak geçmektedir. Yaşam standartlarının ve refah düzeyinin hayli yüksek olduğu bu ülkede zaman zaman ekonomik krizler yaşansa da adalarıyla meşhur olan bu ülke, her yıl milyonlarca turist ziyarete gelmektedir. Türkiye ile benzer iklimleri gösteren Yunanistan aynı zamanda Türkiye ile aynı saat diliminde yer almaktadır.

Yunanistan Gezilecek Turistik Yerleri

Dünyanın küçük yüz ölçümlü ülkeleri arasında bulunan Yunanistan 51 adet şehre ve 1 adet özerk bölgeye ev sahipliği yapmaktadır. Başkenti Atina olan bu ülkenin diğer şehirleri sırasıyla; Ülkenin gezilecek yerlerinin başında özellikle antik Yunan şehirleri ilk sıralarda yer alır. Yunanistan öte yandan dünyada en çok turistin geldiği ülkelerin de arasında yer almaktadır.

Mateora;

Meteora gelmektedir. Yerden neredeyse 500 metre yüksekte bulunan taşların olduğu bu yer doğal güzelliklerini ziyaretçileriyle buluşturmaktadır.

Santorini;

Bir diğer yer Kikland adalarında bulunan Santorini de beyaz alçılı evleriyle görenleri büyülemektedir. Oldukça romantik lokasyonlardan biri olarak kabul edilen bu yerde birçok romantik anı gerçekleştirilmektedir.

Atina;

Atina Akropolisi de Yunanistan’ın cazibe merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Zeus Tapınağı;

Zeus Tapınağı da mitolojinin beşiği olan Yunanistan’ın en çok ziyaretçiyi ağırlayan bölgelerinden bir tanesi olarak görülmektedir.

Selanik;

Selanik’te bulunan Atatürk Evi de özellikle Türk ziyaretçiler başta olmak üzere birçok kimse için ilgi merkezi konumunda bulunmakta ve her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Vizesi Yunanistan
Yunanistan Vizesi

Yunanistan’ın Mutfağı ve Yemek Kültürü

Türkiye ile komşuluk ilişkisi bulunan Yunanistan’ın yemek kültürü de birçok kültürü gibi Türk mutfağıyla benzerlik göstermektedir. Birbirinden lezzetli yemekleriyle hem halkına hem ziyaretçilerine ziyafet yaşatan Yunanistan mutfağı oldukça zengin çeşitlere ev sahipliği yapmaktadır.

Souvlaki Kamlaki;

Souvlaki Kamlaki; Yunanistan’ın önemli yemeklerinden biridir. Çöp şiş şeklinde servis edilen bu yemek et ürünlerinden yapılmakta ve bölge sakinleri tarafından özel gün yemeği olarak belirlenmektedir.

Domlades;

Türkiye’deki yaprak sarma ile benzerlik gösteren Dolmades de Yunanistan’ın önemli yemeklerinden bir tanesi.

Caciki;

Caciki de Türk mutfağındaki cacık ile ortak özelliklere sahip olan Yunan lezzetlerinden bir tanesi.

Midyeli Pilav;

Midyeli pilav lezzeti de adından anlaşılacağı üzere deniz mahsullerinden midye ile bir araya gelen pilav lezzetini sunmaktadır.

Gyros;

Yunan döneri olarak bilinen Gyrosda sevenlerine muhteşem bir damak ziyafeti yaşatmaktadır.

Sardalye;

Sardalye olarak bilinen yemek de üzüm yaprağından yapılan yemeklerden bir tanesi. Daha çok hafif lezzetler üzerinde durulan Yunan mutfağı, Ege mutfağını sevenler için bir şölen sunmaktadır.

Saganaki;

Saganaki yemeği de çeşitli malzemeleriyle sahanda hazırlanan yemeklerden bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Ana maddesi domates sosu ve yufka olan bu yemek yöre halkı tarafından sık sık tercih edilmektedir.

Feta Peyniri;

Feta peyniri de Yunanistan’ın önemli sayılan lezzetlerinden bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır.

Damla Sakızlı Muhallebi ve Kurabiyedes

Damla sakızlı muhallebi ve kurabiyedes de Yunan mutfağının meşhur tatlılarına örnektir.

Yunanistan ve Türkiye’deki Yunanistan Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Atina Büyükelçiliği

Başkentte bulunan bu elçilik tüm görev bölgelerini kapsayan merkezi bir hizmet sunmaktadır. Adres bilgileri; Vassıleos Gheorgıou B’8 10674 Athens, Greece olarak bildirilmiştir.

Atina Pire Başkonsolosluğu

Bölgedeki Türklerin problemlerini gidermek için hizmet veren Atina Pire büyükelçiliğinin görev sınırları Ahaia, Arkadia, Argolida, Attiki, Arta, Etoloakarnania, Evritania, Evvia(Eğriboz) Fthiotida, Fokida, Hania, İlia, İraklion(Kandiya) İonninon (Yanya) Kerkira(Korfu), Kefalonia, Korinthia, Kiklades (Kiklat adaları), Lassithi, Lakonia, Lefkada, Messinia, Preveza (Preveze), Rethimno, Thesprotia, Viotia, Zakinthos şeklinde belirlenmiştir. Adresi; 22, Vasıleos Pavlou Str. Paleo Psychıeo 154 52 Athens şeklinde belirtilmiştir.

Gümülcine Başkonsolosluğu

Türklerin yoğun bir şekilde bulunduğu bu bölgede hizmet veren bu konsolosluğun adresi; OdosIonon 14 69100 Komotını Greece olarak bildirilmiştir.

Rodos Başkonsolosluğu

Türk turistlerin yoğun bir şekilde ziyaret ettiği Rodos’ta hizmet veren bu konsolosluğun adresi de Turkısh Consulate General, Iroon Polytechnıou 10-12, 85100 Rhodes şeklindedir.

Selanik Başkonsolosluğu

Geniş bir görev alanına sahip olan Selanik Başkonsolosluğu da Türklerin problemlerini gidermeye yönelik hizmet sunmaktadır. Adresi; Turkısh Consulate General, Odos Agıou Dımıtrıou 151, 54634 Thessalonıkı olarak kayıtlara bildirilmiştir.

Yunanistan Başkonsolosluğu

Türkiye’de bulunan Yunan vatandaşlarının problemlerini çözmeye yönelik hizmet sunan Yunanistan başkonsolosluğunun adresi; Turnacıbaşı Sokak 22-Beyoğlu
34433 İstanbul Türkiye’dir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

Başkentte bulunan bu büyükelçilik de Türkiye’deki Yunan halkının ve diplomasinin önemli merkezlerinden biridir. Adresi; Zia-Ür Rahman Caddesi 9-1106700 Ankara Gaziosmanpaşa, Türkiye şeklindedir.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu

Atatürk Caddesi Numara: 262Alsancak,35220 İzmir Türkiye adresli konsolosluk da İzmir’in Alsancak ilçesinde bulunmakta ve buradan Türkiye sınırları içerisindeki Yunan halkının problemlerine çözüm üretmektedir.

Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu

Bu konsolosluk Edirne ilinde bulunmaktadır. Şükrüpaşa Mahallesi Sokak: 123, Numara: 2
Edirne Türkiye olarak adresini bildirmiştir.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu