İtalya Vizesi

Vizesi İtalya

İtalya vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından İtalya’ya turistik, ticari, aile ziyareti, arkadaş ziyareti, transit geçiş, eğitim gibi amaçlarla gezi etmek isteyenlerin alabilmek mecburiyetinde oldukları ve gezi amacına göre türleri tespit edilen vizelerdir.

Türkiye Cumhuriyeti ile İtalya arasında uygulanan vize antlaşmasına göre umuma has (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusu yapma zorunluluğu yer alır. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları şayet 6 ay içinde azami 90 gün gezi imkânı tanıyan kısa zamanlı seyahatlerde, vize işlemleri yapmalarına gerek yoktur.

Ancak bütün pasaportlarda uzun zamanlı seyahatler kapsamına giren vize başvurularında vize alınması zorunluluğu vardır. İtalya ülkesi, Avrupa birliğine üye bir ülke olmakla beraber bunun yanı sıra Schengen ülkelerindendir. Bu yüzden turistik, ticari, aile/arkadaş ziyareti vizelerinde yani kısa zamanlı seyahatlerde, İtalya Schengen vizesi gönül koymak zorundadır. Schengen vizesi alan kişiler, İtalya’ya giriş yaptıktan sonra başka Schengen ülkelerine gezi gerçekleştirebilirler.

Schengen vizesi ve başka vize türlerinde hazırlanacak evraklar ve belgeler, birbirinden farklıdır. Seyahat zamanı, gezi hedefi ve vize çeşidine göre İtalya Konsolosluğu yönünden tespit edilen evrakların ve belgelerin, yöntem şartlarına ve resmi prosedürlere elverişli olarak tazmin edilmesi gereklidir.

İtalya vize işlemleri amacıyla hazırlanacak evrakların ve belgelerin, ferdi olarak hazırlanması pek muhtemel değildir. Bu yüzden profesyonel yardım alarak vize başvurusu yapılmalıdır. İtalya Konsolosluğu yönünden yetki verilen, vize başvurularını alınmasında ve bütün süreçlerin takibinde ülke temsilcileri ve yetkin personeli ile hizmet veren Long Vize Turizm şirketimizden profesyonel yardım  alarak vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İtalya vize başvuru öğrenci statüsünde gerçekleştirecek kişiler, vize evrakları ve belgelerini hazırlayıp, vize başvurularını gerçekleştirmesi gereklidir. İtalya vize başvurularında, 12 yaşından ufak bireylerin parmak izi bilgisi vermesine gerek yoktur. Öğrenci amacıyla İtalya vize evrakları ve belgelere şunlardır:
En az 6 ay geçerliliği tespit edilen ve 2 sayfası boş olan pasaport
İtalya vize başvuru formu
T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi
Varsa eskiden Schengen vizeleri
2 tane biyometrik fotoğraf
Öğrenci belgesi
Eğitim görülen okuldan müsaade belgesi
Davet mektubu
18 yaşından ufak şahıslar amacıyla anne ve babasında noter tasdikli muvafakatname
Öğrenciler amacıyla İtalya vizesi ile ilgili aktüel ve ayrıntılı bilgi amacıyla Long Vize Turizm ile iletişime geçebilirsiniz.

İtalya vize başvurularında çiftçi statüsünde başvuru yapan kişi, statüsüne göre tespit edilen evrakları ve belgeleri bitirmesi gereklidir. Vize başvurusunda tespit edilen şahıs; aile ziyareti, arkadaş  ziyareti ya  ya da ticari vize başvurusunda bulunacaksa karşı taraftan alınan çağrı mektubunun, gerekli evraklar ve belgeler içinde yer alması gereklidir. İtalya Konsolosluğu yetkilileri, ara sıra bireyin gezi süresine ve gezi çeşidine göre ilave evrak ve evrak talebinde bulunabilir.

Çiftçi amacıyla İtalya vize evrakları ve belgeleri ile ilgili ayrıntılı bilgi amacıyla Long Vize Turizm şirketimizin resmi internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Çiftçi amacıyla İtalya vizesi evrakları ve belgeleri şunlardır:
En az 6 ay geçerliliği tespit edilen ve 2 sayfası boş olan pasaport
T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi
2 tane 35 x 45 mm ebadında biyometrik fotoğraf
İtalya vize başvuru formu
Otel ve uçak rezervasyonları
İtalya gezi zamanını ve unsurunu bildiren dilekçe
Çiftçilik belgesi
Varsa tapu ve vasıta ruhsatı fotokopisi
Bankada yeterli miktarda para

Vize İşlemleri İtalya

İtalya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

İtalya Vizesi Hakkında Genel Bilgi İtalya Vizesi Hakkında Genel Bilgi İtalya Devleti, Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilere Osmanlı Devleti dönemlerindeki Cenevizliler vasıtasıyla çok eski tarihlerde başlamış bir devlettir. Osmanlı’nın Akdeniz’deki faaliyetleri esnasında sık sık karşı karşıya gelen iki ırk I. Dünya Savaşında da karşı karşıya gelmiş olmasına rağmen günümüzde Türkiye – İtalya ilişkileri tamamen dostluk temelleri üzerine kurulmuş ilişkiler …

İtalya Vizesi Hakkında Genel Bilgi Read More »

Vizesi İtalya

İtalya Vizesi Nasıl Alınır

İtalya Vizesi Nasıl Alınır, Italya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Italya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Italya vize başvurusu için gereken evraklar kişinin meslek grubuna göre değişmek ile beraber Italya vizesi için kişin 26 Eylül 2014 …

İtalya Vizesi Nasıl Alınır Read More »

Vize İşlemleri İtalya

İDATA İtalya Vize İşlemleri

İDATA İtalya Vize İşlemleri İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri resmi olarak yetki verilmiş tek kurumdur. 90 günü aşmayacak şekilde yapılacak olan kısa süreli seyahatler için alınması gereken İtalya Schengen vize işlemleri için şahsen başvuru kabul etmeyen İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için aracı olarak gördüğü İDATA İtalya vize işlemleri için başvuru almak, yapmak ve randevu vermekle yükümlüdür. İDATA İtalya Vize İşlemleri için …

İDATA İtalya Vize İşlemleri Read More »

Vizesi İtalya

İtalya Vize Çeşitleri

İtalya Aile/Akraba Ziyareti İtalya Vize Çeşitleri ne göre hazırlanması gereken İtalya vizesi için gerekli olan evraklar aile / akraba ziyareti için ortak olan belgelerin yanında farklı istenen belgeler de bulunmaktadır. İtalya Aile/Akraba Ziyareti için gerekli olan evraklar: İtalya Aile/Akraba Ziyareti yapılacak tarihlerde ve seyahat sonrasında da geçerliliği 3 ay devam edecek pasaportun Schengen yönetmeliğine uygun olması gerekmektedir. İtalya Aile/Akraba Ziyareti için İtalya Schengen …

İtalya Vize Çeşitleri Read More »

Scroll to Top